Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Adélčiny krásně obyčejné kozy.

14. 07. 2017 13:44:19
Ono teda sorry jako, Adélka se vůbec nejmenuje Adélka a Honza není vůbec Honza, ale jak se jmenují doopravdy, Vám s dovolením neřeknu, protože lidi jsou svině.

Adélka má krásné kozy. Celé stádo. Je to asi dvacet pět hnědých, mlsných potvůrek. K tomu má Adélka asi patnáct ovcí, šedesát slepic a dvacet králíků. A taky pejsky a medvěda. Teda medvěda, vlastně fousatýho chlapa, co vypadá jako medvěd a jmenuje se Honza.

Ono teda sorry jako, Adélka se vůbec nejmenuje Adélka a Honza není vůbec Honza, ale jak se jmenují doopravdy, Vám s dovolením neřeknu, protože lidi jsou svině. A někdo z těch sviní by zase Adélku, Honzu a jejich kozy udal.

Adélka s Honzou totiž podloudně vyrábí absolutně skvělý kozí sýr. Taky ho udí na voňavém dřevu z lesů z okolí jejich farmy a nakládají s česnekem a feferónkami a bylinkami ze zahrádky a taky dělají tvaroh, který vůbec není cítit kozou, což moje žena, ženská z města, nemohla pochopit a taky mléko, co je hodně zdravé a asi Honzovi zachránilo život.

A proč ho dělají podloudně? No protože nemají na pasterizační nerezovou mašinu za sto padesát litrů, nerezové stoly a vykachličkovanou výrobnu za dalších dvě stě tisíc a taky prodejnu a pokladnu na EET a všechny ty blbosti, které k výrobě skvělého sýra sice vůbec nepotřebují, ale nějaký důležitý trouba na ministerstvu to nařídil a tak to tak musí být.

Lidem kteří si od Honzy a Adélky kupují kozí sýry je ale celé ministerstvo absolutně ukradené a tak se na farmu trousí tajně, bez ohlášení, konspiračně, skoro jako za protektorátu, aby si mohli ten skvělý sýr koupit a nikdo je u toho neviděl.

Sousedé Honzy a Adélky jsou totiž ostražití správní Češi a mají spoustu času. Vesnici ve které Honza s Adélkou mají farmu, se totiž na okresním úřadě práce říká "Černá díra." Ne, není to kvůli nějaké barvě, jen kvůli beznaději úředníků nahnat místní obyvatelstvo do práce, protože z vesnice nepracuje skoro nikdo. Raději sledují nekonečné televizní seriály, sedí v hospodě a sledují Honzu s Adélkou a jejich kozy. A taky auta lidí, co se na farmu trousí pro ty tajné, ilegální sýry a tvaroh.

A ti správní sousedé také čas od času pilně informují úřady a posílají na farmu udání.

"Protože republiku si přece rozvracet nenecháme!" I když už ne socialistickou.

"A taky mámo, víš v jakým musejí být ty svině balíku, když mají tolik zvířat? Kde pak republika má brát na naše důchody, když budou všichni jen bohatnout a pakovat se a nic neplatit!"

A tak dobří sousedí sednou a napíšou udáníčko. Podepíšou se: "Dobří sousedi", nebo taky "Slušný občan" a nebo taky"Poctivý člověk."

Honza s Adélkou ale neměli vždy kozí farmu. Honza byl řemeslník, živnostník, truhlář. Dřel od rána do večera ve svojí dílně, vyráběl okna dveře, kuchyňské linky a nábytek. Od rána do večera vyráběl a s Adélkou jezdil montovat, splácel leasingy, hádal se s pitomci neplatiči o peníze a s pitomci úředníky o papíry. Papírů bylo čím dál tím víc, neplatičů taky a Honza byl sedřenější a sedřenější, záda v háji, vysoký tlak a nervy nadranc.

Jednou to v něm prostě ruplo a rozhodl se, že takhle už žít dál nechce. Ten okamžik si pamatuje dodnes, bylo to tehdy, když se zahleděl na ruce svojí ženy a její neveselý obličej. Ty ruce byly svalnaté a žilnaté, jako ty mužské a úsměv na její tváři neviděl, ani nepamatoval .

A tak s tím prostě seknul . Našel v sobě odvahu změnit svůj život. Dílnu pronajal, barák prodal a koupil si starou usedlost ještě po Němcích v bývalých Sudetech v malé vesničce uprostřed lesů.

Ale kde, to Vám raději neřeknu, protože vždyť víte, lidi jsou svině.

A tak začali budovat stádo, dělají to poctivě skoro vědecky, aby nenarušili čistokrevné linie kozy hnědé české. Pánové z veteriny se vždycky smějí, že nejsou zemědělci, ale spíše zapálení chovatelé a šlechtitelé a vlastně mají ty dva blázny rádi. Každá koza má jméno, o každé koze vědí úplně všechno a kozlíka toho zachránili jako vychrtlou putovní mašinu na kozí sex, co mu nikdo nedal ani pořádně za dobrou službu nažrat. Dneska je Damián dvakrát takový, jako když ho koupili a je to majestátní výstavní pan "Kozel"

A tak Honza s Adélkou budovali stádo, pracovali a žili na čerstvém vzduchu. To není jen tak, vybudovat stádo, chce to čas. Nějak si ani nevšimli, že farma je tak padesát let pozadu oproti standardu bydlení, na jaký byli doposud zvyklí. Nevadilo jim to. Jen ten bílej "Hákáč" co byl na vratech stodoly, co ho tam nakreslili filmaři, když na farmě natáčeli nějaké drama o prvních dnech po válce, zamalovali a poléčili trochu koupelnu a záchod.

Peněz jim moc nezbylo. Zkusili žádat o dotace, ale nebylo to lehké, nejvíc je udivilo, že na spoustu dotací už byli prostě staří. Dotační program "Mladý zemědělec" totiž nepočítá s tím, že mladý zemědělec má padesát let jako Honza. Ale žili. Vyráběli sýry, prodávali mléko, maso, tvaroh a naštěstí měli ten nájem za dílnu.

Jasně, neměli tu nerezovou výrobnu, takže sýry vyráběli podloudně, ilegálně ve vlastní kuchyni, ale lidem, co si pro ně jezdí, je to tak nějak jedno.

Po dvou letech dřiny se Honza zdravotně sesypal. Nikdo nevěděl, co mu je. Dokázal jen ležet a skučet bolestí, nemohl chodit, něco mu žralo klouby. Doktorka, když viděla testy z jeho krve, jen vrtěla nevěřícně hlavou a diagnostikovala asi čtyři smrtelné choroby, takže prognóza brzká smrt, přinejlepším invalidní vozík.

Kozy a ovce a králíci a slepice chtěly samozřejmě pořád žrát, podestýlat a opečovávat a tak Adélka dřela jak otrok, už zase měla ruce jako chlap a ještě se starala o Honzu. Dva roky ho doktoři kurýrovali, už to vypadalo, že se farma prodá a oni skončí někde v jedna plus jedna v paneláku. Honza, Adélka, psi a kriplkára, jak říká Honza.

Pak se zjistilo, že Honza prostě chytnul nějaký virus, prý plicní chlamydie, asi od oveček a konečně ho doktoři trochu dali do hromady. Skončil v částečném invalidním důchodu. Asi mu naštěstí taky hodně pomohla ta kozí zdravá strava, na které je. Hlavně mlíko a ty podloudně vyráběné, ilegální sýry, co nesmí vyrábět.

Naštěstí Honza už zase chodí, kolíbavá vousatá velká postava, ploužící se v gumácích po hospodářství dnes ještě více při připomíná medvěda. Jen ty klouby jsou v háji. Takže ty obrovské pracovité dlaně pořádně nestiskne a bez prášků na bolest nemůže existovat, cpe se s nimi jako borůvkami.

A tak zase začali Honza s Adélkou budovat a rozšiřovat stádo a šetřit na tu nerezovou parádní výrobnu a pak je někdo poprvé udal.

Asi někdo z dobrých sousedů.

Naštěstí Ti pánové z veteriny jsou slušní lidi, co vědí, čím si Honza prošel a jak mají s Adélkou všechny zvířata vypiplány a ve skvělém stavu a jak je jejich ilegální sýr prostě "Tip Ťop" a taky mají tyhle dva blázny chovatele, šlechtitele prostě lidsky rádi a tak se prostě žádné ilegální podloudné, potenciálně republice nebezpečné sýry při kontrole nenašly!

Jen musel Honza přísahat, že do roka koupí ten zatracenej, drahej, zbytečnej stroj na pasterizaci, vykachličkuje hektary kachliček do výrobny, koupí kilometry nerezových stolů, vyvrtá novou studnu, protože voda v té staré německé je samozřejmě tady v horách sice absolutně čistá, ale teď, když se z něj musí stát ten profesionální výrobce už to nestačí.

A taky vybuduje malou prodejničku na farmě! To by totiž tak hrálo, aby prodával ty sýry jen tak z kuchyně a pak se taky ještě musí připojit na EET, když bude mít tu prodejnu, aby nešidil, aby byly prachy na sociální dávky pro ty dobré sousedy, co tak pečlivě hlídají naši republiku.

Takže to vlastně nakonec dobře dopadlo. Honza s Adélkou sice špatně spí, protože neví, kde seženou těch asi čtyři sta tisíc, aby nemuseli dál sýry prodávat ilegálně a podloudně, ale nějak se to udělá. Já už jim pilně šetřím zbytky kachliček a ty vyřazené z výroby, aby bylo čím obložit tu sterilní laboratoř na výrobnu kozího sýru a zbytek rodiny shání peníze na ten nutný zbytek.

Dobří sousedé je samozřejmě dál pečlivě střeží, aby si moc nevyskakovali a milovníci sýrů šíří reklamu pouze šeptandou do spolehlivých uší a plíží se na farmu zadem tajně a potichu.

Nevím jak Vám kamarádi, ale mně z toho příběhu zůstala taková hořká pachuť na patře. Proč se v našem státě vlastně musí bát pracovití, slušní lidi, co něco umí, těch druhých. Těch lemplů a flákačů a příživníků, co sedí doma a otravují jim život?

Proč náš stát háže neustále někomu nějaké zbytečné klacky pod nohy a systémově nesnáší lidi, kteří se o sebe vlastně dokáží postarat sami a nic po něm nechtějí?

A pak bych taky chtěl poděkovat těm pár slušným úředníkům, co pro ně není člověk jen položka a číslo z počítače, prostě IČO, ale lidská bytost s mnohdy hodně pohnutým osudem.

Držme Adélce s Honzou pěsti. Život by bez lidí, jako jsou oni dva nestál ani za starou bačkoru a bez jejich ilegálních sýrů už teprve ne! :-)

PS: Prosím, kdyby jste náhodou Adélku s Honzou poznali, udržte jejich skutečnou identitu v tajnosti.

Autor: David Vlk | pátek 14.7.2017 13:44 | karma článku: 40.41 | přečteno: 2475x

Další články blogera

David Vlk

Jak mě zachránil bezdomovec.

"Hlavně když je studené, potřebuju tekutiny. Dehydratace je sviňa." Dodal a dorazil plechovku. "Tak si dejte i to poslední." Podal jsem mu poslední chlazené z kýblu. "Dík, říkali, že jste sviňa chlap, ale Vy jste nakonec dobrák!"

19.7.2017 v 18:33 | Karma článku: 35.41 | Přečteno: 1348 | Diskuse

David Vlk

Jak jsem vařil s Ona Dnes.

V životě mužském nastanou občas chvíle, kdy se životem otřískaný ultimativní bojovník a mistr práce s noži všeho druhu, tedy já- muž,musí postavit ke sporáku a celému světu ukázat, kdo je diktátorem dobrého vkusu v moderním gastru

12.7.2017 v 18:19 | Karma článku: 34.91 | Přečteno: 1654 | Diskuse

David Vlk

Letos se k moři nejede a basta!

Na zahrádce v hospodě nastalo všeobecné chlubení, kdo kam na dovolenou? Ke kterému moři, na který světadíl. A Vlk jede jen do Jeseníků! Chudák!

10.7.2017 v 19:32 | Karma článku: 39.64 | Přečteno: 3646 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jana Slaninová

Každý měsíc to krvácí a stejně to nezdechne

Půjčila jsem si větu z jednoho trošku hrubostí k ženám oplývajícího vtipu. Můj muž si teď dva dny krvácel z pupíku a spotřebovala jsem na něj veškerý obvazový materiál a též asi osm menstruačních vložek.

20.7.2017 v 19:19 | Karma článku: 6.82 | Přečteno: 206 | Diskuse

Karel Trčálek

Hledání ztraceného šílenství

Může mi někdo vysvětlit (rozumně samozřejmě), proč dobrá polovina lidí pod mými blogy mluví stylem, jako by byli z nějaké ujeté maloruské sekty?

20.7.2017 v 17:27 | Karma článku: 6.30 | Přečteno: 124 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Multikulturalismus a realita

Všechno podstatné je vlastně obsaženo v názvu článku Jiřího Turnera „Multikulturalismus nefunguje, multikulturalismus existuje“, který byl podnětem k tomuto mému textu. Je to tak, různé „kultury“ se mísily už v prehistorii...

20.7.2017 v 15:06 | Karma článku: 15.58 | Přečteno: 1425 | Diskuse

Tomáš Králíček

Zkorumpovaná městská rada? Švába na ni!

Není až tak výjimečné, když jsou politici zkorumpovaní, když sami nedodržují zákony, případně si je přetvářejí k obrazu svému. Možná o to výjimečnější je, podaří-li se je odhalit a potrestat tak, že na to nikdy nezapomenou.

20.7.2017 v 14:13 | Karma článku: 7.69 | Přečteno: 274 | Diskuse

Libuse Palkova

Kdyby muži mohli otěhotnět

"Kdyby muži mohli přijít do jiného stavu, už dávno by prosadili za znásilnění trest smrti". Tahle moudrost doktora Plzáka není ani zdaleka tak známá, jako profláknuté „zatloukat, zatloukat, zatloukat", ale je vtipná.

20.7.2017 v 13:09 | Karma článku: 15.27 | Přečteno: 484 | Diskuse
VIP
Počet článků 260 Celková karma 37.22 Průměrná čtenost 3937

Chtěl bych Vás na chvíli zastavit a někdy i rozesmát. Jsem normální malý živnostník, táta od tří dětí a blog je pro mne drobný relax od práce. Jinak skoro neustále "úřaduju" na www.koupelny-vlk.cz

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.